Напевно кожен, у кого хрустять суглоби на руках, задавався питанням, чому це відбувається. Також виникає резонне побоювання – а раптом хрускіт є сигналом якої-небудь хвороби і чи можна хрустіти пальцями на руках.
Як правило, хрускіт не є аномалією, але в деяких випадках може знадобитися звернення до лікаря, особливо у разі виникнення хворобливих відчуттів. У цій статті пропонується розглянути природу цього явища, його причини, способи лікування у випадку необхідності і чому не можна хрустіти пальцями на руках.
Природа явища: чому хрустять суглоби пальців рук
Суглоби скріплюють між собою кістки, фаланг пальців. Але коли суглоби розтягуються занадто сильно, у порожнину, що утворилася між фалангами, потрапляє повітря. Порожнину суглоба заповнено синовіальною рідиною, яка служить своєрідною мастилом і перешкоджає стирання кісток. При попаданні повітря в синовіальну рідину утворюється пухирець повітря. Коли суглоб встає на місце, то пухирець з рідини витісняється і лопається. Таким чином і відбувається клацання.
Зробити таке клацання можна частіше всього двома способами:
- розтягуванням фаланг пальців – це те чого робити не варто. Якщо виникає питання, що буде якщо хрустіти пальцями на руках, то відповідь одна – робити цього не варто;
- згинанням пальців таким чином, щоб кут між сусідніми суглобами став гострим. А потім з силою на них натиснути.
На думку більшості лікарів, хрумтіти пальцями шкідливо, так як це призводить до розхитування суглобів, і треба від такої звички скоріше позбуватися. Але іноді звуки клацання є ознаками деяких захворювань, що вимагає більш детального розгляду.
Чому хрустять суглоби пальців рук?
Провокувати вищезгадане явище можуть:
- порушення в будові суглобів внаслідок неспівпадання суглобових поверхонь, які при зміні положення видають характерні клацання, а також їх вроджена гіпермобільність;
- системні захворювання суглобів, що супроводжуються набряком і больовими відчуттями – артрит інфекційний, подагричний або ревматоїдний;
- бурсит, що представляє собою запалення, що виникає в синовіальній сумці суглобів;
- тендиніт, або запалення сухожилля, які локалізуються частіше в області його примикання до кістки;
- травми, найчастіше хронічні, можуть призвести до нестійкості суглобів і, як наслідок, до посттравматичному артрозу;
- артроз, який представляє собою дегенеративне захворювання міжфалангових суглобів, що розвивається внаслідок порушення живлення і кровообігу хрящової тканини.
Лікування та профілактика хрускоту в суглобах пальців
Щоб уникнути цього явища, слід дотримуватися ряду нескладних правил.
Зокрема, необхідно обмежити навантаження на пальці. Ось чому не можна хрустіти пальцями на руках – це призводить до дуже негативних наслідків.А якщо хвороба вже дала про себе знати, то застосовуються наступні методи:
НПЗП, або нестероїдні протизапальні препарати, представлені в широкому асортименті як у вигляді кремів, мазей і гелів, так і для перорального прийому або внутрішньом’язового введення. Вони мають виражену аналгетичну і протизапальну дію. Бажано робити вибір в користь препаратів нового покоління, так як вони відрізняються щадним впливом на ШКТ. До таких відносяться Німесулід, Мелоксікам, Церекоксіб та інші.
Хондропротектори, що містять у своєму складі глюкозамін або хондроїтинсульфатів, сприяють відновленню пошкодженої хрящової тканини і перешкоджають її подальшому витонченню.
Гомеопатичні препарати, зокрема, Мета Т, Траумель З виробництва компанії Heel, Німеччина, отримали хороші відгуки споживачів.
Прийом вітамінів, бажано в сукупності з препаратами кальцію, підвищить імунітет і підвищить опірність організму.
Фізіотерапія спрямована на зниження больових відчуттів і сприяє регенерації тканин в осередку ураження. Найбільш часто вживаними процедурами є магнітотерапія, грязелікування, лазеротерапія, озокеритові ванни, електрофорез, парафінові аплікації.
Масаж рук принесе безсумнівну користь, але він має проводитися тільки досвідченим фахівцем і в щадному режимі.
Народні рецепти для боротьби з хрускотом у пальцях
Народна медицина пропонує свої рецепти боротьби з хрускотом у пальцях:
- ванночки з відваром цілющих рослин: шабельника, папороті, кореня живокосту, а також хвойні та соляні;
- компреси з теплою глиною, медом, бджолиним воском.
У висновок у якості відповіді на запитання, чи шкідливо хрустіти пальцями рук, слід додати, що важливу роль у здоров’ї суглобів рук грають правильно підібрані і регулярні фізичні вправи.